• Wpisów: 33
  • Średnio co: 46 dni
  • Ostatni wpis: 65 dni temu, 11:20
  • Licznik odwiedzin: 7 834 / 1573 dni
 
dobralokata
 
Kredyty gotówkowe są bardzo wygodną formą podbudowania swojego domowego budżetu. W zależności od potrzeb, możemy wybrać klasyczny kredyt gotówkowy, w postaci pieniędzy przelanych na nasze konto bądź wybranych w kasie, albo kredyty w postaci debetów na koncie lub kart kredytowych. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, nie wszystkie są jednak dostępne dla każdego. Często, więc właśnie z tego względu decydujemy się na uzyskanie kilku mniejszych kredytów gotówkowych bądź pożyczek. Takie działania mogą doprowadzić nas do sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy jeden kredyt spłacać kolejnym, gdyż odsetki narastają w zbyt szybkim tempie. Rozwiązaniem tych problemów może być kredyt konsolidacyjny. Możliwość z pewnością wygodna, jednak nie w każdej sytuacji się sprawdzająca. Co warto wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych i kiedy się na nie zdecydować? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu skonsolidowanie, czyli zamienienie kilku zobowiązań w jedno. Jest to zdecydowane ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które mają wiele zobowiązań i ciężko się im w nich „połapać”. Konsolidacja sprawia, że jeden podmiot przejmuje wszystkie długi i odtąd spłaca się je tylko w tym miejscu. Odpada, więc konieczność spłacania kilku rat w różnych miejscach i terminach. Kredyty mogą pochodzić z różnych banków, mogą także zostać zmienione na inną walutę w razie konieczności. Plusy konsolidacji są oczywiste i czytelne, nic nie jest jednak idealne, zwłaszcza w świecie finansów. Rozwiązanie to ma także swoje minusy i słabsze strony. Konsolidacja kredytów gotówkowych, czy innych, sprawia, że spłaty można rozłożyć na dłuższy okres. Istnieje także możliwość zmniejszenia ich wysokości, dzięki czemu obciążenie nie jest tak odczuwalne. W efekcie jednak, dłuższy okres kredytowania oznacza wpłatę większych środków na konto banku. Koszt kredytu ulegnie, więc podwyższeniu, o jaką cenę, to wszystko zależy od tego jak niskie chcemy płacić raty, a więc jak długo będziemy to robić. Ponadto sytuacja wygląda nieco gorzej w momencie, gdy nie decydujemy się na zabezpieczenie zobowiązania na przykład hipoteką. Opłata za taki kredyt zdecydowanie wzrasta w tym momencie.

Kiedy warto wybrać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to dobra opcja dla wszystkich, którzy muszą posiłkować się kolejnymi pożyczkami, aby na czas spłacić te stare. To także zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, jeśli zobowiązań jest na tyle dużo, że łatwo się w nich pogubić, zamiana wszystkich kredytów w jeden, zdecydowanie uprości sytuację. Wyżej wspomniane zostały koszty, jakie pojawić się mogą się w momencie konsolidacji. Trzeba jednak wspomnieć także, że niesie to za sobą nie tylko dodatkowe opłaty, ale może być przyczyną sporych oszczędności. Najwięcej zostanie w naszym portfelu, gdy kredyt zabezpieczymy hipoteką, bank ma wtedy pewność, co do naszej wypłacalności, nie musi, więc naliczać dodatkowych opłat. Wybierając konsolidację, obliczmy, czy koszty nowego zobowiązania nie przewyższają sumy wszystkich poprzednich. Jeśli jest inaczej, nie możemy w zasadzie mówić o realnych oszczędnościach. Pamiętajmy także, że konsolidacja to bardzo indywidualna sprawa i bank tworzy ofertę skierowaną wyłącznie do nas, w związku, z czym możemy liczyć na negocjacje i różnego rodzaju ustępstwa. Konkurencja rynkowa także robi swoje i łatwo ten fakt uczynić swoim atutem. Warto to wszystko wykorzystać i spróbować wypracować dla siebie jak najlepsze warunki.

Nie możesz dodać komentarza.