• Wpisów: 46
  • Średnio co: 52 dni
  • Ostatni wpis: 66 dni temu, 13:05
  • Licznik odwiedzin: 11 841 / 2456 dni
 
dobralokata
 
Funkcjonowanie przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce jest uzależnione od stałego przypływu dochodów. Społeczeństwo dzieli się standardowo na zwolenników kredytowania codziennych oraz nietypowych, bardziej luksusowych potrzeb oraz na przeciwników podobnego podejścia. Zadłużenie gospodarstwa domowego to oczywiście spore ryzyko w perspektywie człowieka mocno niedoświadczonego ekonomiczne. Dlaczego jednak warto, niezależnie od podejścia ekonomicznego, światopoglądu rozpatrzyć długoterminowe budowanie pozytywnej historii kredytowej? W artykule otrzymasz ciekawe wskazówki dotyczące tworzenia historii kredytowej i zobaczysz, jak zdolność kredytowa przekłada się na życie.

Czym jest w ogóle zdolność kredytowa?

Każdy bank detaliczny, a także instytucje funkcjonujące w systemie pozabankowym oceniają ryzyko kredytobiorcy zgodnie z założeniami konkretnych ustaw. Banki detaliczne obowiązuje Prawo Bankowe, a także ustawa o kredycie konsumenckim (głównie). Parabanki poruszają się natomiast w obrębie standardowego kodeksu cywilnego, ale muszą również uwzględniać prawa konsumenta. Analiza ryzyka jest kluczowa dla stabilności praktycznie całej gospodarki narodowej. Źle udzielane kredyty, bez zabezpieczenia prowadziłby do niewypłacalności wielu instytucji finansowych. Ustawy, a także wiarygodna ocena zdolności kredytowej to właśnie najważniejsze zabezpieczenia występujące w branży udzielania kredytów gotówkowych, hipotecznych, innych. Zdolność kredytowa pokazuje zatem, czy jesteś w stanie terminowo spłacać zobowiązania gospodarstwa domowego.

Dlaczego warto pracować nad zdolnością kredytową?

Przede wszystkim nigdy nie wiesz, kiedy kredyt gotówkowy lub hipoteczny ci się przyda. Ludzie w wieku osiemnastu lat (osiągnięcie pełnoletności) nie prognozują zwyczajowo swoich planów długoterminowych, żyją chwilą. Już jednak na tym etapie twoja zdolność kredytowa podlega kształtowaniu. Czy tego chcesz, czy nie. Osoba, która świadomie zaciągnie kilka kredytów gotówkowych w banku detalicznym i spłaci je terminowo jest w przyszłości na lepszej pozycji, np. przy podpisywaniu większej umowy niż człowiek, który nigdy nie miał do czynienia z bankiem. Doradcy kredytowi uczulają swoich klientów, aby jednak zainteresowali się zdolnością kredytową i wyrobieniem nawet minimalnej historii spłaty zobowiązań. Poza tym nie warto zalegać z żadnymi opłatami, ponieważ to w niektórych przypadkach powoduje wpisanie na czarną listę dłużników.

Przy dużych kwotach kredytów twoja wiarygodność ma znaczenie

Zdolność kredytowa przydaje się osobom ubiegającym się, np. o preferencyjne warunki kredytu hipotecznego lub gotówkowego, ale na większym poziomie. Przy minimalnie rozbudowanej historii kredytowej masz dużą przewagę podczas nawiązywania wstępnej współpracy z bankiem, parabankiem, a nawet przy wykorzystywaniu panelu pożyczek społecznościowych. Zdolność kredytowa, historia spłat dotychczasowych zobowiązań, jasna dokumentacja umożliwia negocjowanie stawek kredytu gotówkowego, a także innych form pożyczek. Takich klientów instytucje po prostu doceniają.

Popracuj poważnie nad zdolnością kredytową, a unikniesz problemów ekonomicznych

Zdolność kredytowa to pojęcie, które jest naprawdę ważne pod względem ekonomicznym. Nie musisz faktycznie zaciągnąć nigdy kredytu i funkcjonować spokojnie, ale pamiętaj, że nieprzewidziane wydatki pojawiają się nawet w świadomych gospodarstwach domowych, idealnie zoptymalizowanych pod względem wydatków i dochodów. Co myślisz o zagadnieniu i czy dbasz o przyszłość ekonomiczną gospodarstwa domowego?

Nie możesz dodać komentarza.