• Wpisów: 46
  • Średnio co: 54 dni
  • Ostatni wpis: 166 dni temu, 13:05
  • Licznik odwiedzin: 12 252 / 2556 dni
 
dobralokata
 
Kredyt gotówkowy jest zadłużeniem udzielanym wyłącznie w bankach. To zobowiązanie, które umożliwia zdobycie dodatkowych środków finansowych na dowolny cel. Składając wniosek w banku nie masz obowiązku przedstawiać powodu w jakim zaciągasz kredyt. Jest to zatem całkowite przeciwieństwo kredytów samochodowych czy mieszkaniowych. Gotówkę wykorzystasz na zakup nowego sprzętu, konsolidację innych zadłużeń lub po prostu na bieżące wydatki. Takie zadłużenie charakteryzuje się też dużo łatwiejszym sposobem wnioskowania i minimalnymi formalnościami koniecznymi do otrzymania pozytywnej decyzji o jego przyznaniu.

Bank kontra parabank

Kredyty konsumenckie często mylone są z usługami dostępnymi w parabankach. Musisz jednak wiedzieć, że pożyczka pozabankowa jest produktem, który znacznie różni się od zobowiązania udzielanego w tradycyjnej instytucji finansowej. Firmy pożyczkowe przede wszystkim udzielają pożyczek na drobne kwoty, a okres ich spłaty nie przekracza kilku miesięcy. Ponadto usługa tego typu wiąże się z wyższym oprocentowaniem oraz dodatkowymi opłatami.

Należy jednak pamiętać, że usługi te skierowane są do rożnych Klientów. Pożyczka pozabankowa dedykowana jest osobom, które mają problem z uzyskaniem zgody kredytowej w banku.

Koszt kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego zawsze wiąże się z jego spłatą. Dane statystyczne pokazują, że Polacy decydujący się na zobowiązanie finansowe najczęściej zwracają uwagę na czas w jakim uzyskają środki oraz ile będą musieli za to zapłacić. Bez żadnych wątpliwości można uznać, że to nie okres gdy starasz się o kredyt jest najważniejszy, a okres który poświęcisz na jego spłatę. Dlatego właśnie tak ważne jest to by wybrać kredyt o jak najniższym całkowitym koszcie.

W jaki sposób określić ile rzeczywiście zapłacisz za kredyt? Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzanie RRSO zadłużeń. Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa to wartość oddająca faktyczny koszt kredytu lub pożyczki. Obliczając RRSO bierze się pod uwagę:

oprocentowanie nominalne
prowizję banku
opłatę przygotowawczą
dodatkowe opłaty związane z usługami, które konieczne są do zaciągnięcia kredytu (m.in. ubezpieczenie)
Od czego zależy wysokość oprocentowania zobowiązania finansowego? Na wartość nominalnego oprocentowania wpływ ma, ustalona przez Radę Polityki Pieniężnej, wysokość stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Im niższa stopa lombardowa tym niższe maksymalne oprocentowanie kredytów. Oprocentowanie nominalne nie może bowiem przekraczać czterokrotnej wartości stopy lombardowej NBP i jest to warunek określany przez Prawo Bankowe.

Jak złożyć wniosek kredytowy

Aby otrzymać kredyt gotówkowy musisz złożyć wniosek. W przypadku kredytów gotówkowych możliwe jest wnioskowanie bezpośrednio w oddziale banku ale także online. Wypełnienie formularza przez internet jest bezpieczne. Bankowość internetowa jest zabezpieczona, a dbając o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa korzystając z internetu nie musisz obawiać się, że Twoje dane zostaną źle wykorzystane. By wypełnić dokumenty wystarczy, że podasz informacje znajdujące się na Twoim dowodzie osobistym. Konsultant banku skontaktuje się z Tobą w jak najszybszym czasie. Dokumentem, który może także być pomocny jest zaświadczenie o zarobkach lub wyciąg z rachunku osobistego.

Bank po sprawdzeniu Twojej zdolności kredytowej oraz historii zadłużeń wyda decyzję kredytową. Jeżeli będzie ona pozytywna, możliwe będzie zawarcie umowy.

Umowa kredytowa

Umowa jest dokumentem, który zawiera w sobie wszystkie informacje na temat zobowiązania, którego się podejmujesz. Dlatego tak ważnym jest by przed jej podpisaniem dokładnie ją przeczytać.

Jakie treści znajdują się w umowie? Przede wszystkim podane są dane kredytobiorcy oraz kredytodawcy, widnieje pełna kwota udostępniona usługobiorcy oraz suma jaką kredytobiorca zwróci na konto banku w tym oprocentowanie oraz pozostałe opłaty (marża, prowizja, opłata przygotowawcza), warunki dotyczące miesięcznych rat i okresu w jakim kredyt należy spłacić. Dodatkowo mogą pojawić się informacje o ubezpieczeniu lub innych usługach związanych z kredytem. W umowie wyznaczone są także konsekwencje wiążące się z opóźnieniami w spłacie oraz warunki zerwania umowy lub wcześniejszej spłaty zadłużenia.

Co zrobić gdy masz problem ze spłatą zobowiązania?

Decydując się na kredyt gotówkowy musisz mieć świadomość, że jego spłata może trwać nawet kilka lat. Oznacza to, że przez ten okres Twoja sytuacja finansowa może znacznie się zmienić. Warto zatem wcześniej dowiedzieć się jak poradzić sobie w sytuacji, która uniemożliwi Ci regularną spłatę rat. Poniżej przedstawiamy Ci kilka możliwości dzięki którym korzystanie z kredytu stanie się bezpieczniejsze.

Wakacje kredytowe

Gdy Twoje problemy są jednorazowe wystarczy, że skontaktujesz się z bankiem w którym posiadasz kredyt i poprosisz o możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Wiele zadłużeń umożliwia przynajmniej raz w całym okresie spłaty wykorzystać wakacje od regulowania rat. Dzięki temu poradzisz sobie z niewielkimi kłopotami finansowymi i nie narazisz się na opóźnienie w spłacie.

Konsolidacja zadłużeń

Jeśli posiadasz wiele zadłużeń a ich ogólna wartość rat przekracza Twoje możliwości możesz zdecydować się na ich konsolidację. Dzięki temu zamienisz wszystkie swoje kredyty, pożyczki w jedno zobowiązanie o niższej miesięcznej racie. Wiele banków proponuje także wyższy kredyt konsolidacyjny, który pozwoli Ci zdobyć dodatkowe pieniądze na dowolny cel.

Wydłużenie okresu spłaty

Jeżeli miesięczna rata zaczęła być dla Ciebie problematyczna zapytaj się o możliwość wydłużenia okresu kredytowania. Pozwoli Ci to na regularne opłacanie niższych rat, które nie będą tak kłopotliwe. Pamiętaj jednak, że tym sposobem do banku wpłynie więcej odsetek, czyli w całkowitym rachunku za kredyt zapłacisz więcej.

W sytuacji gdy czujesz, że kredyt gotówkowy zaczyna być dla Ciebie uciążliwy nie czekaj do momentu w którym przestaniesz spłacać swoje zobowiązanie. Skontaktuj się jak najwcześniej z bankiem i przedstaw swoją sytuację. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności oraz negatywnych wpisów do Twojej historii kredytowej. Warto zadbać by nawet w takiej sytuacji nie stracić wizerunku wiarygodnego kredytobiorcy. Warto też bardzo wcześnie oszczędzać aby unikać takich sytuacji, a z pomocą przychodzi www.lokata-na-start.pl/.

Nie możesz dodać komentarza.