• Wpisów: 42
  • Średnio co: 50 dni
  • Ostatni wpis: 15 dni temu, 13:10
  • Licznik odwiedzin: 10 573 / 2182 dni
 
dobralokata
 
Oszczędzanie to pewna sztuka i pozytywny nawyk w erze nadmiernej konsumpcji zobacz jak należy to robić na www.zabezpieczeniefinansowe.com/. Negatywny stan systemu emerytalnego zmusza inwestorów indywidualnych do podejmowania poważniejszych decyzji dotyczących angażowania nadwyżek kapitałowych. Lokata bankowa to podstawowe, często niedoceniane narzędzie inwestora indywidualnego. Jak wygląda lokata bankowa w podstawowych pojęciach i jak dopasować depozyt oszczędnościowy pod siebie?

Oprocentowanie (stałe lub zmienne) odpowiada za zysk z lokaty bankowej. Najczęściej oprocentowanie rośnie na lokatach długoterminowych, a spada na krótkoterminowych ze względu na różnice w ryzyku utrzymania płynności. Oprocentowanie lokat bankowych zmienia się pod wpływem polityki monetarnej prowadzonej przez bank centralny. Wysokie stopy procentowe to najlepszy okres dla inwestorów indywidualnych. Przy zakładaniu lokaty możesz zetknąć się z pojęciem deponenta. To nic innego, jak użytkownik (właściciel) zgromadzonych środków. Kapitalizacja to już realne naliczenie zysku na lokatę bankową i szansa wykorzystania procentów składanych w oszczędzaniu. Im częstsza kapitalizacja, tym z reguły lepiej dla inwestora. Dobra praktyka to pozostawianie wypracowanych zysków na lokacie, aż do osiągnięcia wymaganego celu. Lokaty bankowe w ofercie bankowości detalicznej możesz rolować, czyli przedłużać automatycznie. Pamiętaj, że nawet kilka dni opóźnienia w ciągu roku to strata, więc automatyczne rolowanie potraktuj za obowiązkowe narzędzie.

Bezpieczeństwo kapitału zgromadzonego na lokacie bankowej to punkt kluczowy dla inwestora indywidualnego, ale czy faktycznie realny? Nawet po upadłości banku, w którym utrzymujesz depozyt oszczędnościowy odzyskasz pieniądze do limitu 100 000 euro w stosunkowo krótkim czasie (w praktyce około 3 tygodni). Nie warto do końca ufać lokatom łączonym z funduszami inwestycyjnymi.

Teoretycznie nie, ale w praktyce tak ze względu na różnice pomiędzy oprocentowaniem nominalnym, a realnym. Co to znaczy? Oprocentowanie realne oblicza się przez odjęcie od nominalnego poziomu inflacji i podatku od zysków kapitałowych (19% w Polsce, średnia europejska). Największy wróg oszczędności to inflacja. Jeżeli inflacja przekracza zysk z lokaty bankowej, wtedy inwestor traci pieniądze, niezależnie od czasu utrzymania depozytu. Z tego powodu dużą rolę odgrywa porównywanie lokat bankowych i możliwie najczęstsze dobieranie promocji.

Na rynku spotkasz lokaty z funduszami, strukturyzowane, dynamiczne o rosnącym oprocentowaniu po każdym miesiącu utrzymania depozytu, standardowe, nocne, odnawiane w sposób automatyczny, a nawet rentierskie i negocjowane przy bardzo dużych kwotach nadwyżek kapitałowych.

Na zakończenie
Lokata bankowa to szansa na zysk bez ryzyka, ale pod warunkiem zdobycia wiedzy o inflacji i o polityce monetarnej. Przyda się również bieżące porównywanie ofert i wykorzystanie potencjału depozytów promocyjnych o największym oprocentowaniu.

Nie możesz dodać komentarza.